top of page


A búzafű és a K-vitamin
A búzafű termesztése úgy történik, hogy a búza magjait egy hétig vízben csíráztatják. Az emberek ezt a friss hajtást általában ital formájában fogyasztják frissen préselve, vagy étrend-kiegészítők formájában, mivel nyersen a túl sok rostja miatt nehéz lenne megrágni. A búzafű rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, többek között K-vitamin is nagy mennyiségben fordul benne elő.
Mi is az a K-vitamin és mire jó?A K-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, ami szükséges a csontok egészségéhez és elősegíti a véralvadást is. Általában a sötétzöld leveles növényekben találjuk meg nagy mennyiségben, melyek klorofillt tartalmaznak, így ezek a legjobb K-vitamin források is. Maga a klorofill is tartalmaz K-vitamint. A nőknek naponta legalább 90 mcg K-vitamint kellene elfogyasztaniuk, a férfiaknál ez a szám 120 mcg napi szinten. Búzafű és K-vitaminA búzafű elegendő K-vitamint tartalmaz a National Institutes of Health szerint ahhoz, hogy a szükséges mennyiséget fedezni tudjuk a segítségével. Arra azonban fokozottan oda kell figyelni, hogy a túl sok K-vitamin veszélyes módon léphet kölcsönhatásba a véralvadásgátló gyógyszerekkel, mivel kioltják egymás hatását. A búzafű K-vitamintartalma egyébként magas klorofill-tartalmának köszönhető. BiztonságVannak, akik fejfájást vagy hányingert tapasztalhatnak a búzafű elfogyasztása után. Allergiás reakciók is felléphetnek, mint például duzzanat a torokban vagy csalánkiütés. Ezek a mellékhatások azonban igen ritkán jelentkeznek.Nyersen sose fogyasszuk, mivel nagyon sok szennyeződés és baktérium megtapadhat a fűszálon, így inkább válasszuk a feldolgozott terméket, ami garantáltan tiszta és biztonságos. A búzafűlé tartalmaz: vitaminokat (A, B-komplex, C, E, K,), ásványi anyagokat (kalcium, vas, magnézium, foszfor, szelén). Ezeket a tápanyagokat megtaláljuk a brokkoliban, a sárgarépában, a tejben és a tésztákban.

A cukorbetegség egy olyan anyagcsere probléma, mely során a tápanyag nem megfelelően alakul át energiává, vagy a sejtek nem képesek azt felhasználni. Legtöbbször az inzulintermeléssel vagy a szervezet inzulinrezisztenciájával van a gond. Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt hormon, ami kulcsszerepet játszik a vércukorszint szabályozásában. A cukorbetegség idős korban a túlsúly és a magas vérzsír szint miatt is kialakulhat. A búzafű vagy tudományos nevén a Triticum aestivum természetes forrása a vitaminoknak (C, E, K, B-komplex), az ásványi anyagoknak (kalcium, vas, magnézium, szelén), az aminosavaknak és a klorofillnak - ezért lehet a búzafűlevet gyógyászati célokra is felhasználni. A népi gyógyászatbanMivel a búzafű gazdag értékes tápanyagokban, ezért ezt a növényt több célra is kiválóan fel lehet használni. A népi gyógyászatban már évszázadok óta jelen van és legtöbbször az immunrendszer erősítésére, a vastagbél méregtelenítésére, a cukorbetegség és a rák kezelésére használták. KutatásokA búzafűlé határozottan javítja a glükóz és a lipidek szintjét a vérben, így hatékonyan alkalmazható a cukorbetegség kezelésében is - állítja egy kutatócsoport, melynek tanulmánya 2009 decemberében jelent meg a Journal of Herbal Medicine and Toxicology magazinban. A vizsgálat során 30 önkéntest vizsgáltak két csoportra osztva. Az egyik csoport minden étkezéshez fogyasztott búzafűlevet, a másik nem. A kutatók azt találták, hogy már 15 g búzafű is jelentősen csökkenti bizonyos élelmiszerek glikémiás indexét így javítva a vér glükózszintjét. Michael M. Murray azt írja Küzdd le a diabéteszt természetesen című könyvében, hogy a búzafű hatékony szer a cukorbetegség kezelésében. BiztonságosságA búzafű teljesen biztonságos és jól használható. Mellékhatásokat csak ritkán produkál: enyhe hányinger vagy fejfájás jelentkezhet kezdeti használata során. Az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki, de ez rendkívül ritka.

Búzafűlé és a fogyás
A zöld búzafűlé igen népszerű a testépítők, fogyókúrázók körében és azok számára is, akik úgy akarnak egészségesebb életmódra váltani, hogy közben beviszik a szükséges tápanyagokat a szervezetükbe. A búzafűlé rengeteg hasznos vitamint, ásványi anyagot, aminosavat és antioxidánst tartalmaz koncentrált formában, de emellett alacsony zsír- és kalóriatartalma van. Gyakran úgy tartják számon a búzafűlevet, mint ami sok betegséget gyógyít, például a hörghurutot vagy a rákot, ráadásul még nagy segítséget nyújt a testtömeg normalizálásában is. A szakértők is bátran ajánlják fogyasztását. A búzafűA búzafüvet főként Észak-Amerikában és Európában termesztik, megjelenésében leginkább a kertben fellelhető fűhöz hasonlatosak magának a búzának a fiatal hajtásai. Pat Reeves táplálkozási tanácsadó szerint a zöld búzafű úgy működik, mint egy tápláló étrend-kiegészítő és olyan egészséges, mint a zeller vagy a paraj. A búzafű nemcsak folyadék formájában, hanem tablettaként is megvásárolható, amiből napi 3,5 grammot érdemes elfogyasztani. Ha búzafűlevet vásárolunk, akkor a címkén található utasításokat kell követni. Alacsony zsír- és kalóriatartalomHa fogyni vágyunk, akkor mindenképpen kevesebb kalóriát kell bevinni a szervezetünkbe - több kalóriát elégetni, mint amennyit fogyasztunk. A búzafű olyan növény, melynek igen alacsony a zsírtartalma és ráadásul kevés kalóriát is tartalmaz. Olyan italról van szó, ami elnyomja az étvágyat és nem okoz súlygyarapodást, így kiváló kiegészítője egy súlycsökkentő diétának. A FatFreeKitchen.com szerint a búzafűlé könnyen eltölt energiával. Ráadásul nagyszerűen lehet keverni más zöldségekkel és gyümölcsökkel is. EnergiaA búzafűlé nemcsak a kalóriák elégetésében segít, hanem segítségével rengeteg energiához is juthatunk. A fáradtság gyakran kihívást jelent a fogyókúrában, különösen akkor, ha nem eszünk eleget. Mivel a búzafűlé rengeteg tápanyagot tartalmaz, ezért nem kell attól tartanunk, hogy a fogyókúra alatt fáradtak vagy kimerültek lennénk. ElőnyeiA búzafűlé a fogyasztó hatás mellett képes kezelni a megfázást, bizonyos gyulladásokat, a hörghurutot, megerősíti az immunrendszert és megszabadít a méreganyagoktól.
Búzafűlé és a magas vérnyomás
A búzafű a közönséges búza csíráztatott magjait jelenti, melynek latin neve a Triticum aestivum. A búzafűnek potenciális egészségügyi előnyei ismertek, hiszen gyógyítja a megfázást, csökkenti a rák kialakulásának kockázatát, kiválóan kezeli az arthritist és csökkenti a vérnyomást is. A búzafű éppen ezért része lehet egy átfogó, egészséges táplálkozásnak, melynek célja a vérnyomás normalizálása. Tudjuk, hogy a magas vérnyomás növeli a szívbetegségek kockázatát, a stroke-ét és bizonyos vesebetegségekét is. A lakosság körülbelül egyharmada szenved magas vérnyomásban, mivel a táplálkozásunk egyre kevésbé megfelelő. Azonban a búzafű rendszeres fogyasztásával normalizálható a vérnyomás is. Alacsony nátriumtartalomAz alacsony nátriumtartalmú étrend kiválóan képes csökkenteni a vérnyomást, illetve megakadályozza, hogy a normál tartomány fölé emelkedjen. A búzafű pedig teljesen nátriummentes. Az egészséges felnőtteknek naponta maximum 2300 mg nátriumra van szükségük, a cukorbetegek, a magas vérnyomásban szenvedők, az idősek pedig nem fogyaszthatnának többet naponta 1500 milligrammnál. Rostok és C-vitaminEgy teáskanál búzafűben 1 gramm élelmi rostot találunk, ami a napi ajánlott mennyiség 4%-ának felel meg. Az élelmi rostok olyan növényi alkotórészek, melyeket a szervezet nem tud megemészteni, viszont nagyban segítenek a vérnyomás normalizálásában, a bélműködés fokozásában és az emésztés helyreállításában. A búzafűlé ráadásul az ajánlott napi C-vitamin mennyiség 13%-át is tartalmazza, ami szintén nagyon egészséges. Egyéb tudnivalókAz elhízás növeli a magas vérnyomás kockázatát, a búzafű pedig a testsúlyt is képes kontroll alatt tartani. A búzafüvet pedig számos formában fogyaszthatjuk: italként, joghurthoz keverve vagy kapszulaként is. Használjuk bátran!
Búzafű és a rák
A zöldbúzafűlé tápanyagainak jelentős része képes megakadályozni a rákos megbetegedések kialakulását, de nagyban elősegítik a már kialakult rák gyógyulását is. A búzafűlé az egyik olyan étrend-kiegészítő, mely biztosítja a rákos betegek számára nélkülözhetetlen tápanyagokat, illetve egészségügyi előnyöket is szolgáltat e betegséggel szemben. Természetesen mielőtt fogyasztani kezdjük, fontos, hogy konzultáljunk kezelőorvosunkkal használatát illetően.
Mi is az a búzafű?
A búzafű nem más, mint egy növény, amit lé, tabletta, kivonat formájában vagy tinktúraként használunk. Már évszázadok óta jelen van a népi gyógyászatban, ahol a cystitis, a köszvény, a székrekedés, a krónikus bőrbetegségek kezelésére használják. Az American Cancer Society szerint ez az anyag nagy mértékben képes erősíteni az immunrendszert, megszabadítja a szervezetet a méreganyagoktól, elpusztítja a káros baktériumokat és képes arra is, hogy visszaszorítsa a rákos sejteket.
A búzafű és a vérkép
A daganatos betegek a kemoterápia után tapasztalhatják az úgynevezett myelotoxicitást, ami abnormális szintű mérgezést jelent, ami jelentősen veszélyezteti az immunrendszert. A búzafű képes arra, hogy növelje a fehérvérsejtek számát, így csökkentve a myelotoxicitást. Egy 2007-es tanulmány megállapította, hogy azoknál a mellrákos betegeknél jóval alacsonyabb volt a myelotoxicitás és a gyógyszerek iránti igény, akiknek a fehérvérsejtszámuk normális volt. A búzafűvel tehát ki lehet küszöbölni a kemoterápia káros hatásait, sőt, kemoterápia alatt is érdemes fogyasztani, mivel csökkenti a hányingert és az egyéb rosszulléteket.
A búzafű és a tápanyagok
Amikor a rákos beteget kezelni kezdik, szervezetének még több tápanyagra, vitaminra, ásványi anyagra van szüksége, hogy ne gyengüljön el teljesen. A búzafű ezért kiváló a kemoterápia alatt is: C-, E-, K-vitaminban, B-komplexben, vasban, kalciumban, magnéziumban, szelénben, aminosavakban igen gazdag. E felsorolt vitaminok antioxidánsok is egyben, így védik a szervezetet a szabad gyökök okozta károsodásoktól és csökkentik egyes betegségek kockázatát.

bottom of page