top of page

A magnézium minden ember számára életfontosságú ásványi anyag. Fontosságát jelzi, hogy a kálium mellett ez az elem is megtalálható testünk összes sejtjében, szerepet játszik szervezetünk anyagcseréjének minden folyamatában, nélkülözhetetlen több száz enzim működéséhez éppúgy, mint a különböző nukleinsavak, proteinek és lipidek szintéziséhez. A szervezetben mintegy 25-30 gramm magnézium található, melynek csaknem fele a csontokban koncentrálódik, de az izom- és májsejtekben is jelentősebb mennyiségben fordul elő.

MagnéziumszükségletMivel a magnézium mással nem helyettesíthető és szervezetünk sem tudja előállítani, ezért figyelmet kell fordítanunk a megfeleld mennyiségű ásványi anyag bevitelére. A szakemberek szerint táplálkozási szokásaink és a nem megfelelő minőségű élelmiszerek fogyasztása miatt nagyon sokan a szükségesnél kevesebb magnéziumhoz jutnak. A szervezet kiegyensúlyozott működéséhez ez a mennyiség egy átlagos felnőtt esetében általában napi 250-375 mg között ingadozik, terhesség vagy szoptatás alatt azonban ez a magnéziumszükséglet növekszik. Ilyenkor a magzat egészséges fejlődéséhez és a problémamentes terhességhez mintegy 350-375 mg a javasolt dózis.
Magnéziumhiány
Magnéziumhiányhoz általában az egészségtelen, mozgásszegény életmód, a krónikus stressz, a különböző élvezeti cikkek (cigaretta, alkohol, drogok) mértéktelen fogyasztása, a minőségileg és mennyiségileg elégtelen táplálkozás, egyes életkori sajátosságok és élettani állapotok ( pl. terhesség, szoptatás, gyerekkor, klimaktérium), továbbá bizonyos krónikus, kóros folyamatok vezethetnek.Tekintettel arra, hogy a magnézium élettani hatása rendkívül összetett, számtalan anyagcsere-folyamat része, ezért hiánya is meglehetősen széles körű tüneteket idézhet elő. Ezek közül mindenképp említésre méltó, hogy az elégtelen magnéziumbevitel visszavetheti a csontnövekedést, szívritmuszavarokat idézhet elő, növeli a trombózis és a szívizomelhalás kockázatát. Okozhat ezenkívül még depressziót, fejfájást, szédülést, koncentrációzavarokat, viselkedészavarokat, étvágytalanságot, magas vérnyomást és kalcium-oxalát kőképződést. A szervezet magnéziumtartalmát jelentősen csökkentheti az egyéb ásványi anyagok vesztésével is együtt járó hányás vagy hasmenés is Különösen ügyelni kell arra, hogy várandósság ideje alatt a nő étrendje megfelelő mennyiségű ásványi anyagot tartalmazzon, a terhesség ideje alatt fellépő magnéziumhiány ugyanis növeli a spontán vetélés, a koraszülés, a fejlődési rendellenességek, az idő előtti fájások kialakulásának kockázatát.
Magnéziumpótlás
Mint már említettük, a magnéziumot szervezetünk nem tudja szintetizálni, ezért a szükséges mennyiségről magunknak kell gondoskodnunk. Sajnos ételeink nem minden esetben alkalmasak erre, a kiterjedt műtrágyázás miatt egyre csökken a talaj magnéziumtartalma, így az ételeinkbe is kisebb mennyiség kerül. Emellett a zsíros ételek fogyasztása is csak növeli a magnéziumigényt. Megfelelően összeállított étrenddel természetesen pótolhatók a hiányok, ehhez a fontosabb magnéziumforrások a burgonya, a zöldségek, a halfélék, a hüvelyesek, a csonthéjas gyümölcsök. A szükséges ásványianyag-szint azonban gyógytermékekkel biztosítható, melyekből széles választél recept nélkül is hozzáférhető a patikákban.
Magnézium készítményekben található vegyületei:
A magnézium-oxid, mely fehérítőszerek, fogporok, hintőporok alkotórésze, alig, vagy legalábbis nehezen szívódik fel, a magnézium-citrát, vagy magnézium-orotát ezzel szemben jóval hatékonyabb.
Magnézium-glükonátot sav, arzén és nehézfémsó mérgezések esetén alkalmazzák.
INFORMÁCIÓK ÉS ÉRDEKESSÉGEK
A felnőtt emberi szervezet kb. 20 - 30 gramm magnéziumot tartalmaz, melynek kb. 50%-a a csontrendszerben, a másik 50%-a, zömében a sejten belüli térben található.
Veseműködési problémákkal küzdők orvosi egyeztetés alapján szedjenek magnézium tartalmú készítményeket.
Magnézium hatásai a szervezetünkre:
Nélkülözhetetlen szerepe van az ideg-, és izomműködésben (izomelernyesztő hatású)
Részt vesz számos (kb. 300) enzim működésén keresztül a szénhidrát-, fehérje-, és zsíranyagcserében
A csontok és fogak összetételében játszik szerepet
Elengedhetetlen a normál sejtosztódási folyamatokhoz
Segíti a szívműködést, az egyenletes szívritmust, normalizálja a keringést (Q10-vitaminhoz hasonlóan), megelőzheti az érelzáródást, és védelmet nyújt a szívroham ellen
Csökkenti, normalizálja a koleszterinszintet és a vércukorszintet
Gátolja az öregedést
Csökkenti a kalciumot tartalmazó vese- és epekövek kialakulási esélyét
Segít gyomorrontás vagy székrekedés esetén, továbbá megköti a gyomorsavat
Segíthet a depresszió leküzdésében
A légutakat kismértékben képes tágítani, így előnyös hatással bírhat az asztmára és a hörghurutra
Enyhíti a menstruációs görcsöket
Elősegítheti a terhesség és a szülés normális lefolyását, megelőzheti a szükségtelen és esetleg koraszüléssel fenyegető méhösszehúzódásokat
Nélkülözhetetlen a szervezet kalcium, magnézium, kálium és nátrium egyensúlyának fenntartásához
Magnézium és más ásványi anyagok, vitaminok együttes hatásai:
A kalciummal együtt természetes nyugtatószerként hat
A kalcium és a magnézium optimális aránya 2:1. A jobb étrendkiegészítő készítmények mindkettőt kelát formában és ebben az arányban tartalmazzák
A B6-vitamin segíti a magnézium felszívódását, ezért célszerű együttesen alkalmazni ezeket, és így megelőzhetők a kalciumot tartalmazó vesekövek kialakulása
A magnézium A-vitaminnal, kalciummal és foszforral együtt hat a legjobban
Gyomorsósav megkötő hatása miatt az étkezések között és nem étkezés közben célszerű bevenni.
Testépítők a magnéziumot (napi 500 – 1000 mg) általában cinkkel együtt szokták bevenni, mert elősegíti a felszívódását.
Magnézium hiányában fellépő tünetek:
Magnéziumhiány diéta, fogyókúra, túlzott alkoholfogyasztás, valamint hasmenés, hányás, vízhajtók szedése esetén léphet fel.
-Idegesség
-Ingerlékenység
-Reszketés
-Depresszió, lehangoltság
-Enyhe szorongás
-Fáradékonyság
-Enyhébb alvászavarok
-Izomgörcsök, lábikra görcs, méhizom görcsök
-Zsibbadás
-Anorexia
-Hányinger
-Gyenge szívritmuszavar
-Szív koszorúér görcs
-Magas vérnyomás
-Székrekedés
-Cukorbetegség
-Magnézium túladagolásakor fellépő tünetek:
-Fokozódik a foszforürítés
-Hasmenés
-Émelygés
-Izomgyengeség
-Letargia

bottom of page